"Yükleniyor"

‘TEK POTA LİSE’ BASKETBOL TURNUVASI KATILIM
MÜSABAKA VE GENEL KURALLARI

KATILIM ŞARTLARI

“Tek Pota Lise” basketbol organizasyonu T.C. Lokman Hekim Üniversitesi koordinatörlüğünde M.E.B. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı kamu ve özel liselerin katılımıyla gerçekleşecek ve lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlenmektedir.

Turnuvaya katılacak okullar, 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılında okula kayıtlı olan 5 (sporcu) öğrencilerinden oluşturulan 1 erkek  takım ile temsil edilecektir. 

Müsabakalar 3x3 tek pota formatında oynanacak, takımlar azami 5 kişilik sporcu kadrosundan oluşturabilecektir, sahaya  3  kişi ile çıkılacak, 2 oyuncusu yedek olacaktır.

a) Organizasyonu davet yoluyla katılacak olan okulların yöneticilerine; sporcu ve takım sorumlusu/antrenör verilerinin giriş yapılacağı www.tekpotalise.com web adresinde kullanıcı adı ve parolası verilecek olup, ilgili okul sorumlusunun doldurulacağı bilgiler onaylanmış kabul edilerek, (5) sporcu ve (1) idareci için resimli akreditasyon kartı hazırlanacaktır. 

Belirtilen tarihten sonra kayıt sistemi kapatılacağından yeni kart çıkarma, sporcu değişimi, yenileme vb. işlemler mümkün olmayacaktır. Takımlar müracaat ettikleri sporcular ile turnuva sonuna kadar devam etmek durumundadır.

b) Sporcu ve takım sorumlularının temsil edecekleri okul, takım listelerine kayıtlı ve web sistemi üzerinden akredite edilmiş olmaları zorunludur. Söz konusu kartlar lisans gibi değerlendirilip, müsabaka öncesi kontrol edilecek, kartı olmayan sporcu müsabakada yer alamayacaktır.

c) Akreditasyon kartları turnuva öncesi katılımcı takımlara bildirilecek kura çekilişinde ilgili takım sorumlusu/idarecisine teslim edilecektir. Tanıtıcı sporcu kartı olarak turnuva lisans gibi değerlendirilip, müsabakalar öncesi kontrolü sağlanacaktır. Sporcuların kimlik kartlarının yanında olması gerekmektedir.

d) Katılımcı sporcuların spor yapmalarında engel bulunmadığına dair “Turnuva Katılımcı Feragatnamesi”nin çıktısını alınarak doldulmuş ve imzalanmış halinin ibraz edilmesi zorunludur. Feragatname Formu takım sorumluları tarafından organizasyon komitesine teslim edilecektir. Gözlük vb. kullanan sporcular ayrıca maç öncesi müsabaka föyüne beyanını yapıp imzalayacaktır. 

e) Müsabakalar, belirlenen fikstürdeki saat ve tarihlere göre -hafta sonları- Anıttepe Açık Basketbol Sahaları'nda düzenlenecektir. Olumsuz hava koşullarında önceden bildirilerek, müsabakalara kapalı spor salonlarında devam edilebilecektir.

f) Organizasyon sürecinde Covid 19 pandemi sağlık kurallarına riayet edilecek olup, alana gelen seyircilere ve sahaya cıkacak sporculara "Hes kodu" eşleştirmesi ve "Ateş ölçümü" yapılacaktır.

Turnuva Katılımcı Feragatnamesi İndirmek İçin Tıklayınız.

 

TEK POTA LİSE BASKETBOL TURNUVASI MÜSABAKA ESASLARI

1- Tek Pota Lise Basketbol Turnuvasına Ankara’da eğitim öğrenim verilen 46 Lise katılmış olup, söz konusu okul takımlarımız ; 16 Grup’a ayrılmış ilk 14 Grup, 3’erli son 2 Grup 2 ‘şerli olarak eşleştirilmiştir

a) Fikstürde de belirtildiği üzere, gurup müsabakalarında; takımlar kendi arasında tek devre lig üsulü karşılaşacaklar, müsabaka sonucugruplarında (ilk 14 grup) ilk iki sırayı alan 2’şer takım puan durumuna göre bir üst tura çıkacaktır. 

b) İki takımlı eşleştirilen 15 ve 16. Gruplarda yer alan  takım kendi aralarında iki maç yapıp en fazla puan ve averaja sahip takım bir üst gruba yükselecektir.

c) Toplamda  30 takım bu şekilde üst grupta yer alırken 3’er takımlı 14 gruptan en iyi averaja sahip 2 takım :  En İyi lll. /1. Takım , En İyi lll. /2.Takım   olarak üst gruba yükselecektir.

Gurup müsabakaları sonucu toplam  32 takım üst grupta yer alacaktır. 

Guruplardan çıkan takımlar fikstürde de belirtildiği üzere;   tek maç eleme usulü müsabakalar ile devam edecek  olup; 1. Tur Eleme Müsabakaları sonucu 32 takım 16 takıma, 2. Tur Eleme Müsabakaları sonucunda ise 16 takım 8 takım’a düşeçektir. 

Yine fikstürde belirtildiği üzere, 4 gruba  (A,B,C,D) ayrılan 8 takım, çapraz eşleştirilip, çeyrek final müsabakası yapacaktır.

Bu müsabakalar sonucunda dafinalale kalan  4 takım 2 grupta (Ave B)   Yarı final müsabakası yapacak,mağluplar turnuvanın 3. lük, galipler ise şampiyonluk müsabakasını  yapacaktır.

2- Gruplarda yükselenlerin belirlenmesinde puan üstünlüğüne bakılacak, 

Puan eşitliği halinde;

a) Kendi arasındaki maç sonucu esas alınacaktır. 

b) Eşitlik halinde, grup içi genel averaja bakılarak   (atılan  sayıların yenilen sayılara bölünmesi) en iyi averaja sahip takımın belirlenecektir. 

3- Galibiyete 2 puan, mağlubiyete  0 puan verilecek olup, hükmen mağlubiyet alan takım 10-0 yenik sayılacak,  İhraç edilen takımlar, Tek Pota Lise organizasyonlarına tekrar davet edilmeyecektir.

4- Müsabakalar, Türkiye Basketbol Federasyonu il hakem kurulu tarafından belirlenen hakemler tarafından fikstürde belirtilen gün, saat ve sahalarda düzenlenecektir. Müsabaka anonsunda sahada olamayan takım, hakem kararı ile hükmen mağlup ilan edilecektir.

5- Müsabaka öncesi  takım listesi ve resimli akreditasyon kartları takım sorumlusu veya kaptan tarafından imzalı olarak hakem masasına verilecektir. Kontrol edilen kartlar sahiplerine iade edilip, bir sonraki müsabakasında tekrar istenecektir. Kartların sorumluluğu takımlarda olup, kayıp veya belgelenememesi halinde ilgili sporcu sahaya çıkamayacaktır.

6- 3 asil 2 yedek oyuncudan oluşan takımlar yarı sahada (tek potada) 10 dakikalık maçlar oynayacaklardır. Hücum süresi 12 saniye olan maçlarda oyuncu değişimi sınırsız olup, bireysel faul yerine takım faulü uygulanacaktır. Sayı saati olmaması durumunda hakem hücum takımına son 5 saniyeyi sayarak bir uyarı verecektir.

7- Her maç, oyun kurallarını uygulamada ilgili federasyondan görevlendirilen hakemler tam yetkilidir. Hakemlerin oyun ile ilgili kararları nihai özellik taşımaktadır.

8- Turnuvaya katılan tüm sporculara (her bir takım için 5 adet) çift taraflı basketbol forması ve şortu verilecek olup söz konusu malzemeler müsabakalarda zorunlu olarak kullanılacaktır.

9- Turnuvaya katılan tüm sporculara organizasyon anısına katılım hediyesi, Turnuvada ilk üç dereceye giren takımlara; kupa, sporculara madalya ödülü verilecektir. 

10- Organizasyon görevlisi  veya hakem raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin organizasyon görevlilerine, hakeme, rakip oyuncuya veya taraftara karşı fair-play sınırını aşan tutumu veya maç sahasının belirtilen kurallarına uymaması yine o takımın sorumluluğu altındadır. Bu tip durumlarda Organizasyon kurulunca takım ve taraftar arasında bağlantı olduğuna kanaat getirirse, ilgili takıma  hükmen mağlubiyet cezası verebilir.

11- Tek Pota Lise basketbol organizasyonu kararları, müsabaka skorları, puan durumu duyurular www.tekpotalise.com web sitesi üzerinden yapılacaktır. Alınan kararlar ilgili takım sorumlusuna veya kaptanlarına, e-mail yoluyla tebliğ edilecektir.

12- Organizasyon Müsabakaları ile ilgili kurallar, Organizasyon komitesince takip edilecek olup, itirazlar, belirtilmeyen konular ilgili organizasyon komitesince karara bağlanacaktır.

“Fair Play ruhu,  centilmenlik” organizasyonun temel amacı, oyunun vazgeçilmez bir parçasıdır. Fair Play ruhu ve centilmenlik dışı gibi durumda  organizasyon kurulunca  ilgili takım hükmen mağlubiyet cezası verebilir ,bir sonraki organizasyona davet edilmez.

Organizasyon Kurulu aşağıda belirtilen üyelerden oluşturulmuştur.

Salim BOYACI
Hasan GÖKDEMİR
Faruk AYDIN
Osman TEKİN
Mehmet ALDANMAZ

 

TEK POTA LİSE BASKETBOL (3x3) TURNUVASI OYUN KURALLARI  (TBF)

Madde 1 - Saha ve Top oyuncular
1.1. 1 sepetli 3x3 basketbol sahasında oynanacaktır. Kurala uygun 3x3 basketbol sahası yüzeyi, (genişlik) 15 m x (uzunluk) 11 m'dir. Saha, serbest atış çizgisi (5.80 m), 2 sayı çizgisi (6.75 m) ve sepetin altında ‘şarjsız yarım daire’ alanı dahil, kurala uygun basketbol oyun sahası ölçülerinde alana sahip olacaktır. Geleneksel basketbol sahasının yarısı kullanılacak.  Fiba onaylı 7 numara maç top kullanılacaktır.

1.2. Takımlar 5 oyuncudan oluşacaktır (Sahada 3 oyuncu ve 2 yedek). 

 

Madde 2 - Maçın Başlaması

2.1. Maç, her takımın oyun sahasında 3 oyuncusuyla başlar, İki takım maç öncesinde aynı anda ısınacaktır. Isınma süresi 3 dakikadır. Maçın belirlenen başlama saatinde oyun sahasında oynamaya hazır 3 oyuncuyla olmayan takım maçta hükmen yenilecektir.

2.2. Oyunun başında hakem 2 kaptanı yanına çağırarak yazı-tura atışı yapar. Kazanan takımın seçeceği herhangi bir oyuncusu 3 sayı çizgisinin arkasından atış yapar. Atış başarılı olursa kendi takımı, olmazsa rakip takım maça başlar.    

      

Madde 3 - Skor 

3.1. Yayın içinden her şuta (1 sayılık atış alanı) 1 sayı verilecektir.

3.2. Yayın gerisinden her şuta (2 sayılık atış alanı) 2 sayı verilecektir.

3.3. Her başarılı serbest atışa 1 sayı verilecektir

 

Madde 4- Oyun Süresi / Maçın Galibi

4.1. Kurala uygun oyun süresi 10 dakikalık 1 periyottur. Oyun saati ölü top durumlarında ve serbest atışlarda durdurulacaktır. Oyun saati topun değişimi tamamlandıktan (top hücum takımın ellerinde olduğunda) yeniden başlatılacaktır. Müsabakalarda, TBF İl hakem kurulu tarafından atanan hakemler tarafından yönetilecektir 

4.2. İlk olarak hangi takım 21vsayı veya fazlasına ulaşır ise, oyun normal süresinin sonuna gelinmiş olmasa bile maçı kazanır. Bu kural sadece oyunun normal süresi içinde uygulanır olası bir uzatmada uygulanmaz

4. 3. Oyun süresinin sonunda skor eşitse 2 dakikalık uzatma oynanacaktır. Uzatma başlamadan önce 30 saniyelik bir ara olacaktır. Uzatmada 2 sayı yapan ilk takım maçı kazanacaktır.

4.4. Sürenin eşitlikle sonuçlanması durumunda: Yalnızca o an oyunda olan oyuncuların katılımıyla her iki takım 3′er faul atışı yapar. Fazla faul atan galip gelir. Eşitlik bozulmazsa başa döner ve tekli faul atışları sonucu belirler.

4.5. Bir takım maçın bitmesinden önce sahadan çekilirse ya da takımın tüm oyuncuları sakatlanırsa ve/veya diskalifiye edilirse maçta kendiliğinden yenilir ise kazanan takım lehine belirlenecektir. 

4.6. Kendiliğinden yenilen ya da hileli hükmen yenilen takım yarışmadan diskalifiye edilecektir.

Oyun saati ölü top durumlarında ve serbest atışlarda durdurulacaktır. Oyun saati topun değişimi tamamlandıktan (top hücum takımın ellerinde olduğunda) yeniden başlatılacaktır. 

 

Madde 5 - Fauller / Serbest Atışlar

5.1. Bir takım 6 faul yaptığında ceza durumundadır. 

5.2. Şut başarılıysa sayı sayılacak ve şut atan oyuncuya 1 ek serbest atış hakkı verilecektir.

5.3. Sportmenlik dışı ve diskalifiye edici fauller takım faulleri için 2 faul olarak sayılır. Bir oyuncunun birinci sportmenlik dışı faulü 2 serbest atışla cezalandırılacak, ancak topu kontrol etme hakkı verilmeyecektir. Tüm diskalifiye edici fauller (bir oyuncunun ikinci sportmenlik dışı faulü dahil) 2 serbest atış ve topu kontrol etme hakkıyla cezalandırılacaktır. 

5.4. 7., 8. ve 9. takım faulleri her zaman 2 atışla cezalandırılacaktır. 10. ve sonraki fauller, 2 serbest atış ve topu kontrol etme hakkıyla cezalandırılacaktır. Bu koşul sportmenlik dışı faullerde ve atış halindeki faullerde de uygulanır .

5.5. Tüm teknik fauller her zaman 1 serbest atışla cezalandırılacaktır. Bir takım bir periyodda 6 faulü doldurmuşsa, takım faulünü doldurmuş olur

 

Madde 6 - Topla Oynama 

6.1. Her başarılı atış ya da son serbest atış sonrasında (takip eden top kontrolü durumları hariç): Sayı yiyen takımdan bir oyuncu, sahanın içinde direkt sepetin altından (dip çizgi gerisinden değil) sahada yayın gerisine bir yere dripling yaparak ya da pas atarak oyuna devam edecektir. Savunma takımının sepetin altında ‘şarjsız yarım daire’ içinde topla oynamasına izin verilmez.

6.2. Her başarısız atış ya da son serbest atış sonrasında (takip eden top kontrolü durumları hariç): Hücum takımı topun ribaundunu alırsa, topu yayın gerisine çıkarmadan skor girişiminde bulunmaya devam edebilir. Savunma takımı topun ribaundunu alırsa, topu yayın gerisine çıkarmalıdır (pasla ya da driplingle).

6.3. Savunma takımı topu çalar ya da bloklarsa, topu yayın gerisine çıkarmalıdır (pasla ya da driplingle).

6.4. Bir ölü top sonrasında herhangi bir takıma verilen topa sahip olma hakkı, top-kontrolüyle başlayacaktır, örnek: sahanın tepesinde yayın gerisinde topun değişimi (savunma ve hücum oyuncusu arasında).

6.5. Ayakları içeride ya da yay çizgisinde olmayan bir oyuncu ‘yayın gerisinde’ kabul edilir

Bir takım hücum yaptığı esnada rakip takım topu kaptığı takdirde 3 sayı çizgisinin dışına çıkarmadan sayı bulamaz. Bulduğu takdirde sayı ve top rakibe geçer.

 

Madde 7 - Zaman Çalma

7.1. Zaman çalma ya da aktif oynamaktan kaçınma (örnek: skor girişiminde bulunmama) bir ihlal olacaktır. 

7.2. Top kazanıldıktan sonra sepetin gerisinde ya da yanında olmak üzere yayın içinde 5 saniyeden fazla hücum oyuncusu tarafından topla dripling yapılırsa bu bir ihlaldir. 

Not: Sahada şut saati donanımı yoksa ve bir takım yeteri kadar potaya hücum etmiyorsa, hakem hücum takımına son 5 saniyeyi sayarak bir uyarı verecektir. Tekrarı halinde topu rakibe verecektir.

7.3.Top kazanıldıktan sonra sepetin gerisinde ya da yanında olmak üzere yayın içinde 5 saniyeden fazla hücum oyuncusu tarafından topla dripling yapılırsa bu bir ihlaldir.

Not: Sahada şut saati donanımı yoksa ve bir takım yeteri kadar sepete hücum etmiyorsa, hakem hücum takımına son 5 saniyeyi sayarak bir uyarı verecektir. 

 

Madde 8 - Değişiklikler 

Top öldüğünde ve top kontrolünden ya da serbest atıştan önce herhangi bir takıma değişiklik hakkı verilir. Yedek, takım arkadaşı sahanın dışına adım attığında ve kendisiyle bir fiziksel temas oluşturduğunda oyuna girebilir. Yedekler belirlenen yerde oturabilir, 

Oyundan çıkan oyuncu oyuna tekrar dâhil olabilir. Bir yedek oyuncu ya da değiştirilmiş oyuncunun hakemin izni olmadan sahaya girmesi durumunda hakem oyunu durdurur ve bu oyuncunun takımı aleyhine teknik faul verir.

Yedekler sadece sepetin karşı tarafındaki dip çizginin gerisinde durabilirler ve yedekler için hakemlerden ya da masa görevlilerinden bir aksiyona gerek yoktur. 

 

Madde 9 - Molalar

9.1. Her takımın 1 mola hakkı vardır. Kaptanlar mola isteyebilir.

9.2. Tüm molalar 30 saniye uzunluğunda olacaktır. 

Not: Molalar ve değişiklikler sadece ölü top durumlarında çalınabilir ve top canlı olduğunda çalınamaz.

Madde 10 Cezalar

10.1. Takımlarda oyuncuların herhangi birisinden veya antrenörden bile kaynaklansa, agresif davranışlar ve Fair Play kavramının dışına çıkanlar takım halinde turnuvadan diskalifiye edilirler. Takımlar aynı zamanda kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin de hal ve hareketlerinden sorumludur.